Konjac – cóż to za „Dziwidło”
Konjac jest rośliną z rodzaju Amorphophallus, po polsku nazywana „Dziwidłem”. Nazwa polska "Dziwidło" pochodzi z przełomu XIX i XX w. i jest związana ze zdziwieniem, jakie budziła wśród botaników. Roślina rzeczywiście jest dziwna, nie tylko z wyglądu, gdyż przez pierwsze 10 lat w ogóle nie zakwita, następnie kwitnie raz na kilka lat, a kiedy już zakwitnie – emituje zapach zgniłego mięsa, kwiat żyje do 3 dni i zapylany jest przez owady zwabione zapachem padliny. W języku angielskim zwyczajową nazwą dla tej rośliny jest corps flower (trupi kwiat). Jednak szczególną uwagę należy zwrócić nie na kwiat rośliny, a na jej korzeń, z którego pozyskuje się glukomannan – rodzaj błonnika, który wchłania rekordowe ilości wody – 200 krotność swojej wagi. Błonnik ten obniża we krwi poziom cholesterolu LDL i glukozy, nasila uczucie sytości, wspomaga trawienie i usuwanie toksyn z ustroju, a przy tym wspomaga korzystną mikroflorę jelita. Z glukomannanu wytwarza się makarony, kluski i suplementy diety. Nie zawierają one żadnych węglowodanów, kalorii i działają silnie alkalizująco, a przy tym są neutralne w smaku. Korzeń Konjac jest bogaty w witaminy, białka, lipidy i kwasy tłuszczowe i naturalne minerały, takie jak miedź, cynk, żelazo i magnez. Połączenie tych naturalnych składników, z delikatnym układem włókien Konjac sprawia, że roślina ta nie tylko sprawdza się jako zdrowa żywność, ale również znajduje doskonałe zastosowanie w pielęgnacji skóry. Ze względu na rewelacyjne właściwości zatrzymywania wody, powierzchnia włókien jest zawsze pokryta wodą. W rezultacie, włókna nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą i zapobiegają uczuciu szorowania. Japończycy od wieków wykorzystują włókna Konjac do mycia niemowląt ze względu na jego delikatną teksturę i zdolności oczyszczające. Od pewnego czasu na popularności zyskało oczyszczanie twarzy gąbką Konjac we wszystkich grupach wiekowych i wśród wszystkich rodzajów skóry. W dodatku posiada odczyn zasadowy, przez co naturalnie równoważy pH skóry, a o tym jak ważny jest dla naszego organizmu wspominaliśmy już we wpisie: Dlaczego wybieramy mydło zasadowe.
Gąbka Konjac firmy eco cosmetics stworzona w 100% z naturalnych składników, jest produktem wegańskim, ma miękką konsystencję, dzięki czemu jest łagodna, bezpieczna i nie podrażnia skóry podczas mycia. Dzięki doskonałej chłonności oczyszcza skórę zmywając z niej sebum i resztki makijażu, a także masuje twarz w wyjątkowy sposób. Jednak mimo wysokiej chłonności jest łatwa do utrzymania w czystości, bo wystarczy ją opłukać i lekko wycisnąć (nie wykręcać) oraz powiesić do wysuszenia (na dołączonym sznureczku). przed każdym użyciem należy ją namoczyć (najlepiej w misce z ciepłą wodą około 5min), w celu dezynfekcji można co jakiś czas namoczyć ją we wrzątku. Do codziennej pielęgnacji można jej używać przez około 6 tygodni, jeśli po każdym użyciu jest odwieszana do wysuszenia na załączonym sznureczku. Do demakijażu najlepiej używać jej razem z mleczkiem oczyszczającym CLEAN eco cosmetics.
Konjac bogaty w witaminy (A, B1, B2, B6, B12, C, D i E), białka, lipidy, kwasy tłuszczowe i naturalne minerały, takie jak miedź, cynk, żelazo i magnez pomaga odżywić skórę i pozostawić ją gładką w bezpieczny i naturalny sposób. Nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, więc podrażnienie jest bardzo rzadkie, nawet dla osób o skórze wrażliwej i suchej.
Przeprowadzone badania wykazały, że Gąbki Konjac skutecznie i głęboko oczyszczają skórę, nie uszkadzając naskórka. Są bardziej efektywne niż normalne myjki, a nawet gąbki morskie! Ich dodatkową zaletą jest całkowita biodegradowalność – wysłużoną gąbkę można np. zakopać w ogrodzie.
Mazgazyn Shape, Grudzień 2013, s.102
http://japanesekonjacsponge.com/pages/about-konjac
http://biokurier.pl/aktualnosci/1664-gabki-konjac-dostepne-w-polsce
http://www.slendier.com/shirataki-konjac-noodles